Faktoriál je funkcia, ktorá priradí každému kladnému celému číslu x také číslo, ktoré sa rovná súčinu všetkých čísel menších alebo rovných x. Definícia faktoriálu:
n! = n * (n -1) * (n - 2) *. . . * 2 * 1
Faktoriál má jeden špeciálny prípad, a to: 0! = 1
Bacha na to: Funkcia faktoriál rastie rýchlejšie, než akákoľvek exponenciálna funkcia. Preto sa vyvarujte vypočtu pre veľke císla.
Ukážeme si ako jednoducho vyčitať rozne informacie o pc použitím System.Management WqlObjectQuery
Predstavíme vám jednoduchý a funkčný kód ktorý stiahne súbor z FTP servera cez PROXY a nakopíruje ho do vybranej cesty na vase PC.
Singleton je jedným z najznámejších návrhových vzorov. Singleton je trieda, ktorá dovoli vytvoriť iba jednu inštanciu samej seba. Využijeme ho pri riešení problémov, kedy je potrebné, aby v celom programe bežala iba jedna inštancia triedy. Poskytne k nej globálny prístupový bod.
V mnohých prípadoch by ste mali používať "Pascal case". To znamená, že prve písmeno každého slova v názve je veľké. Túto notáciu dodržujeme pri názvoch tried, namespace, public metódach, public properties, atď.
V numerickej matematike je Hornerova schéma ( tiež Hornerov algoritmus či Hornerova metóda ) názov algoritmu pre efektívne vyhodnocovanie polynómov. V tomto článku sa pokúsime vytvorit program, ktorý vypočíta korene polynómu n-tého rádu pomocou Hornerovej schémy.
Malý príklad, malá formulárová aplikácia v C# - ako sa dá ovládať viac listboxov jedným tlačidlom.
Dnes som naprogramoval malú formulárovú aplikáciu C# - malý príklad, ako zošediť farebnú bitmapu.
Dnes si ukážeme jednoduchú ukážku, ako sa dajú používať vlákna v oknovej (formulárovej) aplikácii. Program dokáže naštartovať súčasne až dve vlákna navyše. Píšem navyše, pretože samotná formulárová aplikácia naštartuje v rámci OS proces a tým pádom automaticky jedno vlákno, v ktorom beží samotná aplikácia.
Rozhodol som sa pridať ďalší príspevok hlavne pre začínajúcich programátorov v c#, ktorí potrebujú napísať hlavne rýchlo, jednoduchú aplikáciu.
Snažil som sa napísať triedu čo najzrozumitelnejšie a najjednoduchšie, pritom, aby boli použité niektoré základné rysy objektového programovania: vytvorenie a použitie triedy a objektu, zapúzdrenie, vytvorenie vlastnosti (tzv. "properties"), atď.
Minule som pracoval na aplikácii ktorá potrebovala pluginy. Chcel som nájsť spôsob ako načítať všetky triedy, ktoré implementuju rozhranie IPlugin automaticky. Ukážeme si, aké je to jednoduche.
Generické programovanie, je rozdelenie kódu programu na algoritmus a dátové typy. Inými slovami, generické programovanie vám umožní napísať triedu alebo metódu, ktorá môže pracovať s ľubovoľným dátovým typom.
V jazyku CPP je GP realizované pomocou takzvaných šablon (templates). V c# používame pre GP tzv. generics. (Generics a templats nie je to isté, ale je to podobné!)
Nájdenie minima a maxima v poli čísel je veľmi jednoduche. V prvom kroku si vytvoríme pole čísel. Do zdrojového kódu pridáme using System.Linq; Pomocou metody min nájdeme minimálnu hodnotu.
Väčšiná z Vás už komplexné čísla pozná, pre tých, ktorí už zabudli si to v skrátke zopakujeme. Komplexné čísla sa od reálnych líšia svojím zápisom. Kým na zápis reálneho čísla potrebujeme iba jedno reálne číslo, ktoré určuje jeho polohu na číselnej osi, na zápis komplexného čísla potrebujeme dve reálne čísla.
DataBinding nám poskytuje spôsob ako vytvoriť spojenie medzi prvkami na formulári ( TextBox, ComboBox,..) a dátami v aplikácii (databáza,List,Array..). Viaže ich dohromady a udržuje synchronizáciu dát. Ak je binding vykonaný správne, tak každá zmena dát sa automatický prejavý na prvku (textbox,...).