sobota, 02 august 2014 08:51 Written by 37318 times
Rate this item
(11 votes)

SAP - Ako sa v „SAPe“ pracuje? - časť 2.

Ak hovoríme o ECC, ktorý je postavený na ABAP Stack-u, práca v ňom je veľmi unifikovaná, špecifická v porovnaní s inými systémami a to je jednou z veľkých výhod SAPu. Základ prostredia tvoria tzv. transakcie (niekde ich volajú aj „obrazovky“, prípadne inak).

Ak chceme v systéme napríklad vytvoriť faktúru, musíme spustiť „transakciu“, ktorá je k tomu určená. K nej sa dostaneme buď z menu, alebo ju môžeme spustiť aj pomocou tzv. kódu transakcie (t-code). Kódy transakcií sú pre „SAP“ špecifické a veľmi uľahčujú prácu so systémom. Aby sme teda spustili „transakciu“, v ktorej môžeme vytvoriť faktúru a vieme, že kód tejto transakcie je VF01, napíšeme ho do poľa pre vkladanie kódov transakcií vľavo hore

sap1

a stlačíme enter. Transakcia VF01 sa zobrazí (laicky, obrazovka sa načíta).

sap2

 

Ak teda užívateľ pozná kódy jednotlivých transakcií, s ktorými potrebuje pracovať, je práca so „SAPom“ vysoko efektívna.

Ďalším príkladom transakcie môže byť napr. SE16. Je to transakcia pre zobrazenie dát databázovej tabuľky:

sap3

Ako je vidieť, transakcie sa používajú nielen na aplikačnej úrovni, ale aj na technickej. Pomocou určitých transakcií sa konfiguruje systém, pomocou iných sa programuje, pomocou ďalšich sa zobrazujú reporty atd. Základom je však poznať kódy tychto transakcií a ak k nim máte adekvátne oprávnenia, sú vám v sekunde k dispozícii.

Čím je „SAP“ taký výnimočný?

Mnohými vecami. Opäť sa však zameriam na ECC, ktoré beží na ABAP AS.

„SAP“ je možné inštalovať na skoro všetkých operačných systémoch, ktoré sa používajú v podnikovej sfére, pričom dokážu spolupracovať s rovnako veľkou množinou databáz od rôznych výrobcov.

„SAP“ má v sebe už predimplementované funkcionality podporujúce „štandardné“ procesy firiem. Pokiaľ má však zákazník procesy modifikované, nie je pre konzultantov problém tento systém upraviť tak, aby presne splňoval požiadavky zákazníka. Upravia štandardné transakcie, upravia ABAP kódy spracovaní, prípadne vytvoria nové a špecifická požiadavka zákazníka je splnená. Toto predurčuje SAP k neobmedzenej možnosti implementácie u akéhokoľvek zákazníka. Len pre ilustráciu (v praxi by to bolo veľmi nepravdepodobmé), bolo by možné nainštalovať len ABAP AS a všetky funkcionality systému (transakcie) naprogramovať pomocou existujúceho prostredia v SAPe (pomocou ABAPu) úplne od začiatku.

Ďalším veľkým plusom je už spomenutá stabilita prostredia. Pravdepodobnosť nefunkčnosti správne nakonfigurovaného systému sa blíži nule. Ak by sa to však aj stalo, vždy je k dispozícii podpora spoločnosti SAP, ktorá sa v prípade, ak sa jedná o produktiívny systém, pri ktorom hrozia firme straty, v extrémne krátkom čase spojí so zákazníkom, pripojí sa k systému a pomôže problém odstrániť.

Ďalším špecifikom SAPu je do detailov prepracovaný transportný systém. V štandardných podnikových IT systémoch sa vytváraju bežne 4 prostredia:

  • vývojové (DEV)
  • staging (STG)
  • pred-prodproduktívne (PRE)
  • produktívne (PRD)

Ak sa v systéme vyvíja nejaká úprava, resp. úplne nový vývoj, je tento zahrnutý do transportnej požiadavky a keď sa táto požiadavka „uvoľní“ (release), objaví sa vo „vyššom prostredí“. Pri dobrej správe transportných požiadaviek nedochádza k žiadnym mixom a prepísaním kódu nežiadúcimi zmenami a tento systém je úplne spoľahlivý.

Ďalším špecifikom SAPu je možnosť logického oddeľovania aplikačných dát. Aby ste sa totiž prihlásili do SAPu, je potreba uviesť aj tzv. „klienta“, do ktorého sa chcete prihlásiť. Klient je trojciferné číslo od 000 do 999. V každom klientovi, ku ktorému sa chcete prihlásiť musíte mať samozrejme zavedené meno a heslo zvlášť. Vezmime si však situáciu, že máte vedený účet napríklad v klientovi 200 a klientovi 400. Ak teda vytvoríte faktúru v klientovi 200, tá samozrejme nebude v klientovi 400 existovať.

Ako sa dostať k práci so „SAPom“?

Každý, koho poznám, sa k práci so SAPom dostal zhodou okolností. Je takmer nemožné povedať si, chcem robiť so SAPom a nájsť si takto prácu. Takmer jedinou možnosťou je, že vás do toho zasvätí zamestnávateľ. Je to z viacerých dôvodov:

1, SAP si nemôžete stiahnuť a nainštalovať. K dispozícii sú iba špecifické verzie. Plná podniková je natoľko drahá a jej inštalácia je tak komplexná, že to proste nejde.

2. Znalosti ohľadne SAPu sú veľmi drahé. Jeden deň školenia na ktorúkoľvek oblasť stojí od cca 300 EUR vyššie a dovolím si povedať, že sa naučíte skutočne málo (s ohľadom na to, koľko toho potrebujete vedieť aspoň k základnej práci).

Najpravdepodobnejšia cesta teda vedie tak, že vás zamestnávateľ z dôvodu potreby do systému zasvätí a zaplatí vám zároveň nejaké školenia. No apostuponou prácou sa v systéme naučíte pohybovať, až sa možno niekedy stanete skutočným znalcom jedného, maximálne však kvôli komplexnosti podnikových procesov a systému, 3-4 modulov.

Ak si však nedáte povedať a aj tak si myslíte, že by ste to zvládli, na stránkach sdn.sap.com je obrovské množstvo edukačných materiálov, ktoré si môžete naštudovať a je k dispozícii aj fórum, kde sa v prípade, že vám nebude niečo jasné, môžete na vaše dotazy opýtať a budú vám odpovedať skúsení užívatelia a profesionáli z celého sveta.

Na záver dúfam, že som vám aspoň trošku poodkryl tajomstvo označené ako „SAP“a budem vám držať palce, aby sa vám pri práci s týmto úžasným systémom darilo :)

 

Last modified on sobota, 02 august 2014 09:08