sobota, 02 august 2014 08:34 Written by 74985 times
Rate this item
(20 votes)

SAP - Čo je to vlastne ten „SAP“? - časť 1.

Odpoveď na túto otázku zaujíma každého človeka, ktorý už o SAPe počul. Väčšinou si ho ľudia spájajú s výbornými pracovnými pozíciami a ich zvedavosť je preto oprávnená. Čo to teda vlastne ten SAP je?

SAP je slangové označenie podnikového ERP (Enterprise Resource Planning) systému dodávaného spoločnosťou SAP AG so sídlom v Nemeckom Waldorfe. Ak viete, čo ERP systémy sú, tak máte predstavu, čo ten „SAP“ dokáže a robí, ak nie, v stručnosti sa dá povedať, že ERP systémy sú podnikové systémy podporujúce „bežné“ firemné procesy. V prípade výrobných spoločností je to nepríklad evidencia materálu, sklady, skladové zásoby, vedenie objednávok, vystavovanie dodávacích listov, fakturácia atd. Samozrejme, nie každá firma má rovnaké procesy. Iné činnosti vykonáva výrobná firma a iné činnosti vykonáva napríklad dodávateľ elektrickej energie.

V súvislosti so „SAPom“ ste možno počuli aj pojem modul. Bežne sa v inzerátoch ponúkaných pozícií na pracovných portáloch dočítate, že zamestnávateľ hľadá zamestnanca, pričom by mal poznať SAP modul napr. MM, SD, atd. Modulov „SAPu“ je neúrekom a ako iste správne tušíte, každý z nich podporuje inú sadu procesov. Modul SD (Sales & Distribution) zabezpečuje napríklad činnosti súvisiace s distribúciou tovarov, modul FI podporuje účtovníctvo, atd. Zoznam modulov a ich obsah si bez väčších problémov vygooglite.

Vedľa štandardných modulov obsiahnutých v ECC (skutočné meno ERP produktu ukrytého pod označením „SAP“, ale k tomu sa dostaneme ďalej) existujú ešte špecifické odvetvové riešenia, tzv. Add-On(y), ktoré podporujú procesy v špecifických priemyselných odvetviach. Napríklad naša spomínaná elektráreň bude nepochybne disponovať Add-On(om) označovaným ako IS-U. Ten má v sebe implementované špecifické funkcionality pre podporu procesov v energetickom odvetví.

Čo je to teda to ECC?

ERP systém spoločnosti SAP AG sa v prvej generácii (čo bolo kedysi v 80. Rokoch) označoval ako R/2. Jeho ďalšia generácia bola označená ako R/3 a s príchodom a rozvojom ďalších produktov spoločnosťou SAP AG bol tento produkt zatiaľ v poslednej generácii pomenovaný ako ECC (Enterprise Central Component). Takže ak Vám niekto povie, že robí niečo v SAPe, najpravdepodobnejšie budete hovoriť o systéme ECC od spoločnosti SAP AG.

Na akej technológii je „SAP“ postavený?

Kedysi bolo jediným prostredím, na ktorom ECC bežalo, vlastný aplikačný server (ABAP AS) vytvorený spoločnosťou SAP AG a ako programovací jazyk sa používal jazyk ABAP (Jazyk podobný COBOLu). Desiatky rokov používania tohoto systému zabezpečili jeho dokonalé odladenie a v dnešnej dobe, pokial je systém správne „nasajzovaný“ (beží vzhľadom k požiadavkám spoločnosti na dostatočne výkonnom HW) a správne nakonfigurovaný, je nemožné ho „položiť“.

Doba však ide dopredu a s všadeprítomnou Javou sa začala aj spoločnosť SAP AG orientovať aj týmto smerom. Niekoľko rokov dozadu bola predstavená integračná platforma SAP Netweaver, ktorá bola orientovaná na Javu. V jej centre stál a stále stoji Java AS vytvorený spoločnosťou SAP, pričom do tejto platformy spadá veľké množstvo ďalších produktov.
V tejto dobe teda začalo zavádzanie tzv. Dual Stack aplikačných serverov (Java a ABAP), pričom časť funkcionalít bežala na ABAP AS a iná časť na Java AS. Aktuálne smerovanie spoločnosti naznačuje vyraznejší posun k  Java AS, ABAP AS však pre mnohé svoje výhody stále zastáva pevné miesto v portfóliu SAP AG, špeciálne kvôli ECC, ktoré bolo na ABAP AS vybudované.
Jazyk ABAP tiež prešiel vývojom a je dnes možné používať aj jeho objektovo orientovanú verziu.

 

Ako sa v „SAPe“ pracuje?

To sa dozvieme v nasledujúcom článku.

 

 

Last modified on sobota, 02 august 2014 09:05