pondelok, 05 november 2012 09:52 Written by 14454 times
Rate this item
(6 votes)

Výroba jednostrannej DPS fotocestou

V tomto článku si ukážeme výrobu jednostrannej dosky plošného spoja fotocestou.

Na výrobu budeme potrebovať tieto pomôcky a chemikálie:

 • Hydroxid sodný(tzv. vývojka)-používa sa na čistenie potrubí v domácnostiach ,majú ho takmer v každej drogérií

  image

 • Chlorid železitý-(tzv. leptadlo),nájdeme ho v predajni s elektrotechnickými súčiastkami

  image

 • Dve nádoby(v jednej bude leptadlo a druhej vývojka)

  image

 • Transparentnú fóliu do laserovej tlačiarne

  image

  image
 • Lepidlo

 • Kúsok skla (na zaťaženie fólie na DPS)

  image

 • Stolnú lampu s trubicou(nie žiarovkou)

  image

  image

 • Handry alebo servítky

 • Nastriekanú dosku plošného spoja (najlepšie kúpenu)-s pozitívnou emulziou

Vytvorenie predlohy

Na transparentnú fóliu natlačíme na laserovej tlačiarni (Tlačíme čiernobielo s najlepšou kvalitou) dvakrát ten istí motív ktorí chceme vytvoriť. Dvakrát preto ,aby sme tieto dva obrazce mohli lepidlom spojiť a dosiahnúť tak čo najväčší kontrast. Po okrajoch jedného motívu nanesieme lepidlo a priložíme druhú fóliu. Pozrieme sa proti svetlu a posúvame obidva obrazce tak aby sa dokonale prekrývali. Takto dosiahneme dobrý kontrast.

image

Príprava vývojky

Vývojku zmiešame s letnou vodou v pomere:10gramov hydroxidu sodného na 1 liter vody, dôkladne premiešame a nalejeme do nádoby. Chlorid železitý si nalejeme do plastovej(kovovú by po dlhšom čase rozožral) nádoby.

Na osvetlenie používam stolnú lampu s 11Watovov trubicou (žiadne ŠPECIALNE UV osvetľovacie zariadenia nie sú za potrebu).Trvá to síce dlhšie ale výsledok je tak isto super.

Ak používame kúpene fotocitlivé DPS odlepíme ochrannú fóliu, priložíme motív a zaťažíme sklom, prípadne môžeme ešte sklo(ak je malé a teda aj ľahké) zaťažiť po rohoch dákym závažím tak aby motív dokonale priliehal na DPS .Nasmerujeme lampu a osvetľujeme po dobu 35 minút.

Vyvýjanie

Po osvetlení ponoríme DPS do vývojky a po cca 10 sekundách sa začnú odstraňovať osvetlené miesta. Počas vyvíjania môžeme namáčať a jemne(opatrne) prechádzať po DPS papierovou vreckovkou .Keď vidíme že miesta ktoré sa majú odleptať nie sú pokryté fotocitlivou emulziou ale je tam meď tak vyvíjanie je skončené.

image

image

 

Leptanie

DPS vložíme do nádoby s chloridom železitým a nechávame leptať, občas skontrolujeme či je všetko vyleptané. Na DPS si môžeme ovinúť dáky izolovaný drôt, pripadne motúz pomocou ktorého budeme DPS vyberať a kontrolovať. Po odleptaní máme pripravenú DPS na vŕtanie ,čistenie a spájkovanie.

image

image

image

image

Last modified on piatok, 05 február 2016 09:49
Ing.Dalibor Vadovič

 

Mladý inžinier ktorí sa venuje programovaniu mikrokontrolérov, návrhu elektrotechnických schém ,výrobou dps, tvorbou programových aplikacií v C# . Majiteľ stránky www.developrog.com a budúci milionár :D

Website: www.developrog.com

Latest from Ing.Dalibor Vadovič